Jdi na obsah Jdi na menu
 


Město Budišov nad Budišovkou leží v malebné kotlině mezi Oderskými vrchy a pohořím Nízkého Jeseníku v nadmořské výšce 512 m, v horním povodí řeky Odry. 

Tak jako všechny cesty vedou do Říma, tak i všechny cesty vedou do Budišova. Budišov n./ Bud. leží 50 km od Ostravy, 30 km od Opavy. Můžete sem dojet autem, vlakem (Suchdol nad Odrou - Budišov n./Bud.) nebo autobusem.

Historie

První zmínka o Budišově n./Bud. je z roku 1301, ale z historických pramenů je zřejmé, že město vzniklo dříve, někdy mezi léty 1269-1274. Bylo pravděpodobně založeno pány z Kravař jako horní město (těžba olova a stříbra). Město vlastnila olomoucká kapitula, která jej v roce 1323 postoupila olomouckému biskupovi. 16. století přineslo městu rozkvět v podobě obchodu a řemesel. Značné škody zde způsobila třicetiletá válka a války slezské. V historii se objevuje i jméno legendárního generála Laudona, který v okolí města svedl několik bitev. Konec 19. století byl ve znamení rozvoje, kterému značně pomohla i výstavba železnice v roce 1892 (Suchdol nad Odrou - Budišov n. /Bud.), rozvíjela se zde také textilní výroba a za zmínku také stojí výstavba tabákové továrny a závod na výrobu zem. strojů Birent. Také bych ráda připoměla slavné osobnosti spojené s Budišovem n. / Bud. jako je dr. František Ignác Kassián Halaška (světový učenec, který v 19. století pronikavě zasáhl do rozvoje české vědy, je přirovnáván k takovým velikánům jako je J.E. Purkyně , F. Palacký a další...), a také Joe Adamsonovou (jistě znáte příběh Lvice Elza), jejíž prarodiče mají na místním hřbitově svůj pomník. Roku 1613 byl Budišovu n./Bud. udělen znak kardinálem Františkem z Dietrichštejna, který užívá dodnes.

Památky města

Dominantou města je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z r. 1755 s rokovými prvky. Na věžích kostela bylo 5 zvonů, ten nejtěžší vážil 616 kg, ten nejmenší umíráček vážil 83 kg.

 

Další památky:

Městská radnice z roku 1635
Kamenný most se sochou Jana Nepomuckého z roku 1725
Dům č. 230 - budova Muzea u kamenného mostu

 

Proč navštívit právě Budišov nad Budišovkou ?

Samozřejmě, že Budišov n./Bud. není jen historickým městem, ale díky krásné přírodě je i vhodné místo na výlet či dovolenou. Jedním z lákadel je jistě Naučná břidlicová stezka, kde se díky průvodním tabulím dozvíte vše o těžbe břidlice, také můžete nahlednout do dolů, které jsou dnes mimo provoz a zčásti zpřístupněny veřejnosti.

Milovníky silných strojů jistě nadchne místní motokrosová dráha, kde se pořádají závody pro jezdce z celé republiky a jsou doprovázeny bohatým programem.

Na zimní radovánky, jako je lyžování, snowboarding nebo běžkaření, je připraven vlek 700 m a dlouhá běžkařská trasa.

Pro dovolenou si dovolím doporučit místní Autokemp, který nabízí nejen ubytování pro hosty, ale také minigolf, stolní tenis, tenis, volejbal, skluzavky pro děti a v letních měsících i moře zábavy, třeba v podobě Karaoke párty, westrnových dnů a podobně. Nedaleko kempu se nachází přírodní koupaliště, tedy i plavci si přijdou na své.

Nedaleko Budišova n./Bud.  (cca 4 km) se tyčí Červená hora. Je zajímavá nejen tím, že je to vlastně vyhořelá sopka, jejíž kráter dnes můžeme s klidem navštívit, ale je zde také meterologická stanice, dále Zlatá lípa, k níž se váže mnoho pověstí, ale také cesta Česko-německého porozumění, kde vkládají každoročně lidé své pamětní desky. Je to něco jako smír a zapomenutí, že Budišov patřil do Sudet, a byl dlouhá léta okupován němci, kteří byli po té vyhnáni. Svou pamětní deskou můžete přispět i vy a prodloužit tak tuto cestu, tedy směle do toho.

Pozvánka

Nakonec tedy jedna pozvánka na 250. výročí bitvy u Guntramovic a Domašova nad Bystřicí pod názvem O maršalskou hůl generála Laudona. Opět se zde utká několik stovek vojáků, nebudou chybět dobové kostýmy, obydlí a zbraně, jídlo i pití. Program je od 27.-29.6.2009, přijeďte se tedy pobavit a také se zapojit do bitvy. Je to určitě skvělý zážitek nejen pro rodiče, ale i pro děti. No řekněte, kdy jste viděli cínové vojáčky v životní velikosti naposled ?

 

Náhledy fotografií ze složky Budišov nad Budišovkou